Obilné jamy – ako sa v minulosti skladovalo obilie
Problémom pri zhlukoch obilných jám na sídliskách je doba ich používania. To, že sa jamy vyskytujú spolu a tvoria akúsi skupinu neznamená, že všetky vznikli a využívali sa v rovnakom čase. Po určitom čase používania alebo deštrukcii obilnej jamy (poškodení zúženého hrdla) sa mohla jama jednoducho zasypať a vedľa vybudovať nová. Nemuselo ísť preto primárne o zhluk obilných jám. To je však ťažké, i so súčasnými modernými metódami datovania, kvôli často krátkemu trvaniu, s určitosťou potvrdiť alebo vyvrátiť. Zvolené miesto mohlo byť jednoducho predurčené napríklad najkvalitnejším podložím v areáli sídliska, ako uvádza J. Pavúk v prípade neolitickej lokality v Štúrove.
Literatúra
Gašpar,A.: Obilné jamy v praveku Slovenska – Bakalárska práca. Nitra: UKF, 2013.
Neustupný,E.: Sídelní areály pravěkých zemědělců. Pam. Arch 77, 1986, 226-234.
Kudrnáč,K.: Skladování obilí v jamách-obilnicích. In: Vznik a počátky Slovanů 2. 1958, 233-252.
Pavúk,J.: Kolové stavby lengyelskej kultúry. Pôdorysy, interiér a ich funkcia. Slov. Archeol. 60, 2012, 251-284.
Pavúk,J.: Štúrovo. Ein siedlungsplatz der Kultur mit Linearkeramik und der Želiezovce – Gruppe. Nitra 1994.
Kunz,L.: Obilní jámy (Grain pits). Konzervace obilí na dlouhý čas v historické zóně eurosibiřského a mediteránního rolnictví. Rožnov pod Radhoštěm 2004.
Hajnalová,K./Parma,D.: Plenty of Grain pits – the times of plenty? The study of grain pits as a tool for the interpretation of part of the Bronze Age economy. Anthropologie, v tlači.
Jevtić,K.: Čuvari žita u praistoriji. Studija o žitnim jamama sa Kalakače kod Beške. Belehrad. 2011.
Kuna,M./Nemcová,A. a kol.: Výpověď sídlištního odpadu. Nálezy z pozdní doby bronzové v Roztokách a otázky depoziční analýzy archeologického kontextu. Praha 2012.
Mruškovič,Š.: Obilné zásobnice. Martin 1974.