Blatnicko-mikulčický horizont..... ako ďalej?
J. Poulík vymedzil absolútne BMH do celej prvej polovice 9. storočia. BMH bol po umeleckej stránke charakterizovaný ako synkréza neskoroavarského umenia s karolínskym. Moravskí archeológovia niekedy vypúšťali pri charakteristike prvkov nového štýlu termín avarský a hovorili skôr o antických, či v šesťdesiatych rokoch o neskorokeszthelských prvkoch (Dostál 1966, 89). Kultúrno-historicky bol BMH opísaný ako obdobie, počas ktorého nastupujú výrazné zmeny vedúce ku vzniku Veľkej Moravy. Pod zmenami sa uvádza zmena pohrebného rítu, kontakty s Franskou ríšou a počiatky christianizácii. BMH sa veľmi výrazne presadil i historiografii, pri výklade počiatkov Veľkej Moravy historici nezabudli spomenúť i BMH (Třeštík 2001, 110).
Z uvedeného vyplýva, že dôsledky, ktoré vystupujú po spochybnení BMH, sú najmä v slovenskej archeológii dosť zásadne. S BMH je v podstate veľmi úzko spojené konštituovanie Nitrianskeho kniežatstva na čele s Pribinom. Odmietnutím chronologického zaradenia BMH do prvej tretiny až polovice 9. stor. sa nám na Slovensku vytrácajú mnohé artefakty, ktoré boli považované za náplň Nitrianskeho kniežatstva. Slovenskí archeológovia BMH veľmi úzko previazali s existenciou moravského a nitrianskeho kniežatstva na rozdiel od moravských archeológov a českých historikov, ktorí BMH spájajú s celkovým formovaním Veľkej Moravy.
Literatúra
Bialeková, D.: Sporen von slawischen Fundplätzen in Pobedim (Typologie und Datierung). Slovenská archeológia 25, 1977 103-158.
Bialeková, D.: Návrh chronológie praveku a včasnej doby dejinnej na Slovensku. Slovanské obdobie, Slovenská archeologia 28, 1980, 211-221.
Dostál, B.: Das Vordringen der grossmährischen materiallen Kultur in die Nachbarländer. In: Magna Moravia. Praha, 1965, 361-417.
Dostál, B.: Slovanská pohřebiště ze střední doby hradištní na Moravě. Praha, 1966.
Pieta, K. – Ruttkay, A. – Ruttkay, M.: Bojná. Hospodárske a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva. Nitra 2006.
Steinhübel, J.: Nitrianske kniežatstvo. Počiatky stredovekého Slovenska. Bratislava 2004.
Steinhübel, J.: Brezalauspurc a Dowina – hradiská nad Dunajom a Moravou. In: Šedivý, J. – Štefanovičová, T.: Dejiny Bratislavy. Od počiatkov do prelomu 12. a 13. storočia. Brezalauspurc na križovatke kultúr. Bratislava 2012, 309-3012.
Štefanovičová, T.: Osudy starých Slovanov. Bratislava 1989.
Třeštík, D.: Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871. Praha, 2001.