Mystérium vinčianskeho scriptu: Počiatky neolitického písomníctva?
Táto terminológia je istým koherentným termínom, ktorý vychádza z úlohy rieky Dunaj a jej prítokov v procese vytvárania inštitucionálnych, ekonomických a sociálnych sietí vyspelých kultúrnych komplexov a skupín, ktoré sa formovali na tomto území v období mladého neolitu a eneolitu (cca 5500-3500 BC). Ich konvergentným prvkom bola vyspelá agrárna ekonomika, urbanizmus, revolúcia v produkcii farebných kovov, transregionálny diaľkový obchod, tvorba špecializovaných artefaktov zahŕňajúca symboly spoločenského postavenia, komplexný systém viery, unifikované náboženské predstavy a ich prejavy (predovšetkým dobytok a baran ako vedúce symboly) a napokon systémy komunikácie prostredníctvom symbolov a znakov, ktorých súčasťou je technológia tvorby a používania „protopísma“.
Literatúra
Lazarovici,G.-Lazarovici,C.M.-Merlini,M.: Tărtăria and the sacred tablets. Cluj-Napoca 2011.
Merlini,M.: A Inquiry into Clues of Literacy in Neolithic and Copper Age Southeastern Europe. Acta Terrae Septemcatrensis 8, 2009, 90-167.
Merlini,M.: An Inquiri into the Danube Script. Bibliotheca Brukhental 33. Sibiu 2009.
Nevizánsky,G.: Zvieracia plastika badenskej kultúry zo Stránskej. Zborník SNM 103, Archeológia 19, 2009, 17-36.
Novotný,B., Novotná,M., Kovalčík,R.M.: Praveká dedina pod Vysokými Tatrami. Poprad 1985.
Owens,G.: Was there a Script in Final Neolithic Greece? In: Marler,J.- Dexter,M.R.: Signs of Civilization. Neolithic Symbol System of Southeast Europe. Sebastopol 2009.