Výskum jaskýň
Záujem človeka o jaskyne
V prvom prípade sa paleolitické artefakty našli na povrchu dna v zadnej časti jaskyne, v druhom prípade sa množstvo nálezov a dokladov pobytu pračloveka z neolitu (najmä bukovohorskej kultúry) zničilo bezprostredne po jej objavení v roku 1926 (odtlačky bosých nôh, valčeky nevypálenej hliny na výrobu keramiky, mnohé nálezy „in situ“ a pod.). Zo zahraničia je známy nález paleolitickej lebky pračloveka na dne jaskyne Quattari v Taliansku, objavenej v kamennom kruhu. s kosťami zvierat. Objavitelia jaskýň sa môžu pri vstupe na bahnité jaskynné dno stretnúť s odtlačkami ľudských nôh. U nás sa uvádzajú len z jaskyne Domica (z neolitu), známe sú však najmä zo zahraničia a datované už do paleolitu (Francúzsko: Niaux, Tuc d´ Audoubert, Trois Frères, Montespan, Pech-Merle, Aldène; Španielsko: Ojo Guarena; Taliansko: Tana della Basura; Rumunsko: Çiurului Izbuc a Chetarul de la Virtop a Muierii). Pozornosť sa v prvom rade venuje vnútornej časti jaskyne, teda interiéru jaskýň. Nepatrí sem len výskum samotných jaskynných sedimentov, ale aj stien a možných konštrukcií, akými sú pozostatky príbytkov (Grotte de Lazaret) alebo zásteny, ohnísk atď.
Speleoarcheologický výskum
Stratifikované sú prevažne staršie – pleistocénne sedimenty vo väčších hĺbkach voči mladším – holocénnym, v ktorých dochádza často k premiešaniu (spoluvystupovaniu) rozlične datovaných nálezových celkov, napr.
neolitických s artefaktmi z doby železnej a pod. Navyše je potrebné počítať s prípadným nebezpečenstvom pri výskume, zapríčineným nekompaktnými sutinovými sedimentmi, zvetranými a zaklinenými skalami (stropmi) atď. Takéto práce spolu s interdisciplinárnym výskumom predstavujú vynaloženie nemalých finančných prostriedkov, čo je v súčasnosti možné jedine čerpaním prostriedkov z fondov EÚ a rôznych grantových projektov. Zvlášť nebezpečné je zdolávanie priepastí, v ktorých sú časté nálezy kultového charakteru, hlavne neúplné ľudské kostry. Pri takýchto výkonoch je spolupráca so speleológmi nevyhnutná. Možno spomenúť Šusterovu priepasť na Dreveníku, ktorá sa po výskume zasypala bezprostredne po vyjdení z priepasti.
Interdisciplinárna spolupráca pri výskume jaskýň
Spolupráca dosiaľ prebiehala na báze viac-menej dobrovoľných aktivít viacerých archeológov, z ktorých sústavnejšie sa jaskynným archeologickým lokalitám donedávna venoval jedine Juraj Bárta (1923 – 2005). V troch samostatných príspevkoch informoval jaskyniarsku verejnosť o základných výsledkoch speleoarcheologického výskumu v slovenských jaskyniach, ktoré sú neraz jedinou informáciou o osídlení tej-ktorej jaskyne. Možno aj vďaka tomuto bádateľovi, ktorý sa vo svojej odbornej profilácii zaoberal prevažne najstarším úsekom ľudských dejín (paleolitom a mezolitom), sa dvom speleológom podarilo do súpisu jaskýň na území Slovenska zahrnúť aj základnú charakteristiku speleoarcheologických lokalít s odkazom na ďalšiu literatúru; ide o prvú pomôcku podávajúcu prehľad doložených speleoarcheologických nálezísk na našom území. Za posledných pár rokov sa takáto spolupráca zintenzívnila najmä na východnom Slovensku, vďaka aktivite Archeologického ústavu SAV Nitra – pracoviska v Spišskej Novej Vsi a silnému zoskupeniu agilných jaskyniarov.
Čo robiť v prípade objavu archeologického nálezu v jaskyni?
PhDr. Marián Soják, PhD.