KVARTÉR - švrtohory (2,5 mil. - doteraz)
Základné črty kvartéru
Predpokladá sa, že hladina svetového oceána kolísala v závislosti od klimatických výkyvov a stupňa zaľadnenia vo vertikálnom rozsahu v priemere o 140 až 150 metrov. V chladných obdobiach bola voda viazaná v ľadovcovch a tak hladina svetového oceána klesala, zatiaľ čo počas interglaciálov sa voda z roztápajúcich sa ľadovcov vracala späť do oceána a jeho hladina stúpala.
Kvartér je jediné geologické obdobie, v ktorom máme zdanlivú prevahu suchozemských (najmä eolických, deluviálnych a fluviálnych) sedimentov oproti predchádzajúcim dobám, čo je spôsobené predovšetkým kratšou dobou pôsobenia erózie. Tieto suchozemské sedimenty sú dobrými ukazovateľmi podnebných zmien, pretože ako v glaciáloch, tak aj v interglaciáloch sa tvorili rozdielné typy sedimentov.
Stratigrafia kvartéru
Chronostratigrafická tabuľka pleistocénu
Kvartér sa delí na dve časti – starší kvartér alebo pleistocén a mladší kvartér alebo holocén. Ešte do začiatku 21. storočia bola spodná hranica kvartéru (čiže spodná hranica pleistocénu) kladená do obdobia 1,8 milióna rokov BP (before present – pred súčasnosťou, t. j. k roku 1950), do ktorého bola datovaná báza morských sedimentov na talianskej lokalite Vrica v Kalábrii (z hľadiska morskej izotopovej stratigrafie ide o bázu morského izotopového stupňa (MIS) 63). Avšak na základe najnovších poznatkov je súčasná spodná hranica kvartéru (pleistocénu) na návrh stratigrafických komisií (2009), ktoré pôsobia pri INQUA, umiestnená na bázu MIS 103 (báza celosvetového stratotypového stupňa gelas), kalibrovanú s časovým údajom 2,588 ± 0,005 miliónov rokov BP. S týmto vekom korešponduje prvé významnejšie globálne zaľadnenie v mladšom kenozoiku, rozšírenie čínskych sprašových sérií, prísun ľadovcom nahromadených hornín do severného Atlantika a objavenie sa prvých zástupcov rodu Homo (H. rudolfensis). Hranica medzi pleistocénom a holocénom je definovaná časovým údajom 11 650 rokov BP na základe štúdia ľadovcových jadier vrtov z grónskeho ľadovca (N-GRIP a GISP-2). Staršie štvrtohory (pleistocén) sa delia na spodné (2,59 – 1,78 mil. r. BP; MIS 103 – MIS 20), stredné (1,78 – 0,12 mil. r. BP; MIS 19 – MIS 6) a vrchné (0,12 – 0,01 mil. r. BP; MIS 5 – MIS 2). Spodný pleistocén sa začal pretegelénskym ochladením, ktorému v alpskej škále viacmenej odpovedá glaciál biber. V nasledujúcom období sa vystriedali minimálne dva chladné výkyvy glaciálneho charakteru (eburon/donau a menap/günz), oddelené teplejšími medziobdobiami tegelen s.l. (biber-donau), vál (donau-günz) a bavel (spodná časť interglaciálu günz-mindel). Celé toto spodné obdobie starších štvrtohôr uzatvára začiatok tzv. kromerského komplexu, ktorý sám pozostáva minimálne zo štyroch klimatických výkyvoch interglaciálneho charakteru (kromer I-IV) a troch glaciálnych výkyvoch (kromer a-c), pričom so spodného pleistocénu spadá len interglaciál kromer I.
Doc. Mgr. Martin Sabol, PhD.