SLOVANIA A VEĽKÁ MORAVA (4/5 stor. - 907)
Všeobecná charakteristika
História výskumu
Tento extenzívny rozmach terénnych výskumov bol postupne nahradený smerovaním k syntetickejšiemu pohľadu na včasný stredovek. Po roku 1989 sa zásadne zmenili podmienky realizácie archeologických výskumov, predovšetkým vznikom súkromných archeologických spoločností. Terénne aktivity sa presunuli predovšetkým do tzv. záchranných aktivít (t. j. monitorovanie stavebnej činnosti), vedecké a zbierkotvorné pracoviská však postupne vytvárajú predpoklady pre špecializovaný výskum (napr. hradiská Bojná, Sv. Jur pri Bratislave, Majcichov, Biňa).
Prírodné prostredie
Nelíšilo sa v podstate od dnešného, pokiaľ sa týka priemernej teploty a vlhkosti. Krajina však bola husto zalesnená. Južné časti Slovenska pokrývali predovšetkým lužné, resp. vôbec vlhkomilné lesy, severnejšie položené oblasti pokrývali aj ihličnany. Keďže na slovenskom území žilo rádovo menej obyvateľstva ako dnes, poľné hospodárstvo zaberalo oveľa menšie plochy. Lokálne antropogénne zásahy v stredoveku a novoveku výrazne zmenili nielen charakter prírody, ale aj komunikáciu medzi jednotlivými regiónmi. Napr. spojenie medzi Bratislavským a devínskym hradiskom, dnes prebiehajúce pohodlne pozdĺž dunajského brehu, v tom čase nebolo možné. Prechádzalo sa cez Lamačský priesmyk, čomu zodpovedá aj sídlisková štruktúra Bratislavskej brány.
Všeobecne možno povedať, že antropogénne zmeny v posledných storočiach, predovšetkým extenzívne rozširovanie poľnohospodársky využívaných plôch viedol k výrazným zmenám, pokiaľ sa týka rozšírenia pôvodnej fauny a flóry.
Archeologické kultúry
Pohrebný rítus
Na pohrebiskách sa však stretávame aj s pohrebnými zvykmi, ktoré sa vymykajú bežným tradíciám. Ide napr. o opačne uložené telo a lebo kostru prekrytú kameňom. Toto môže súvisieť so snahou znemožniť niektorým indivíduám dostať z tela dušu. Slovania totiž verili, že telo opúšťa dušu pri východe slnka. Preto ukladali mŕtvych hlavou na západ, aby očami „videli“ východ slnka.
S vznikom Uhorského štátu a upevnením kresťanstva v širokých vrstvách spoločnosti sa však pohrebné rituály racionalizujú a prestávajú byť takým historickým dokladom, ako v staršom období.
Sídlisková štruktúra
Jednotlivé geografické, teda prirodzené regióny Slovenska majú v zásade vlastné, špecifické sídelné siete. Napr. jediným dosiaľ pozitívne datovaným hradiskom z 9. storočia na východnom Slovensku je Zemplín. Naopak, východné svahy Malých Karpát boli opevnené reťazou pevností (Bratislava-hrad, Sv. Jur, Smolenice); západné úbočie je však bez fortifikácii. Zo Záhoria však disponujeme sieťou dedinských sídlisk. Pomerne hustú sieť hradísk možno konštatovať na Nitriansku.
Agrárne sídliská boli budované v blízkosti vodných tokov, vzdialené od seba aj niekoľko desiatok kilometrov. Včasnostredoveké agrotechnológie nedovoľovali príliš hustú zástavbu, pretože okolo sídlisk sa museli obrábať polia zároveň musel byť dostatok priestoru na pastviny, lesy, ktoré boli tak isto exploatované kvôli potrave a pod.